zkušené věštkyně
jsou online
online_img online_img
 

Tarot: Význam karty Kolo štěstí

Význam tarotové karty Kolo štěstí

Tarotové karty se mohou pochlubit prastarou a poněkud tajemnou historií. Je prakticky jisté, že se používaly již ve 13. století, přestože je jejich původ s největší pravděpodobností ještě starší. A svou oblibu si udržely až do dnešní moderní doby, v současnosti totiž stále patří k těm vůbec nejoblíbenějším vykládacím kartám, které se používají k věštění.

Tarotové karty ve zkratce

V balíčku tarotových karet najdeme dohromady 78 obrázkových karet, z nichž každá se odlišuje svým vzhledem, potažmo významem. Všechny karty je možné rozdělit do třech základních okruhů. Jedná se o Velké arkány (22 karet), Malé arkány (56 karet) a Dvorní karty (16 karet), přičemž poslední skupina je oddělenou součástí Malých arkán.

Ten, kdo tarotové karty používá k věštění, si může zvolit z více možností jejich výkladu. Oblíbený je především výklad na 3 karty, ale je možné i vyložit pouze jedinou kartu. Každá nese své poselství, ale význam sdělení je navíc ovlivněný konkrétní pozicí, stejně jako dalšími vyloženými kartami a jejich vzájemnou interakcí.

Již z uvedeného popisu je tedy zřejmé, že porozumět umění tarotu není úplně snadné a vyžaduje pečlivé studium i značné zkušenosti.

Tarotová karta Kolo štěstí

Kolo štěstí je desátou kartou Velkých arkán. Na obrázku je většinou zobrazené dřevěné kolo s loukotěmi doplněné o další mystické symboly. Nechybí ani římská číslice X, která označuje pořadí karty.

Přestože se karta nazývá Kolo štěstí, často se jí říká i Kolo osudu, což souvisí s jejím významem. Odráží totiž koloběh životní pouti člověka. Životní cestu nelze nikdy pozastavit, nemůžeme jednoduše zastavit čas a zůstat v jediném bodě nebo se dokonce vrátit zpět do minulosti. Kolo se stále točí a točí bez přestání podobně tak, jako ubíhá samotný život.

Kolo štěstí proto odráží i naše životní zkušenosti, náš osud, karmu. Pokud jsme dostali v životě úkol něco překonat a my to ignorujeme, točící kolo nás na tuto skutečnost opakovaně upozorňuje. A přestože se náš život v čase mění, zažíváme různé situace, dospíváme, získáváme nové zkušenosti, jedna věc je stále neměnná: naše kolo života se stále točí dál a dál. Je to určitá jistota, kterou má každý z nás.

Význam Kola štěstí podle postavení

Již jsme naznačili, že nezáleží pouze na samotné kartě, ale také na její pozici. Ta totiž přímo ovlivňuje její význam.

Karta v přirozené pozici

Je-li karta v přirozené vzpřímené pozici, pak je její význam pozitivní. V takovém případě v sobě ukrývá šťastné poselství. Vybízí k využití příležitostí, které se právě objevily. Označuje, že životní cyklus, která právě začíná, bude příznivý. Nabádá k tomu, abychom chopili „příležitost za pačesy“. A zároveň opět odkazuje na to, že záleží jen a pouze na nás samotných, jak se k celé situaci postavíme.
Kolo štěstí v této pozici dostává svému jménu, protože skutečně věští štěstí.

Karta v obrácené pozici

Méně příznivý je výklad karty, jestliže je otočená vzhůru nohama, kdy se nachází v takzvané obrácené pozici. Naznačuje, že aktuální životní etapa nebude příliš šťastná. Nenastal zatím okamžik, kdy je vhodné dělat zásadnější rozhodnutí, protože osud nám nyní není nakloněn. S velkou životní změnou je lepší vyčkat na jinou a příhodnější dobu. Ale protože se Kolo štěstí stále točí, tato nepříliš šťastná chvíle nebude trvat věčně.

Kolo štěstí v obrácené pozici upozorňuje, že ne vždy máme vše pod kontrolou. Nabádá k trpělivosti a k tomu, abychom se připravili na možné nesnáze v životě.

Toužíte se dozvědět, co větší tarotové karty právě vám? Nechte si je vyložit přímo od kartářky po telefonu nebo jednoduše prostřednictvím SMS.